تاریخ انتشار : 01 تیر 1398 - 15:47

۷۰درصد کسری خودروها مربوط به قطعات وارداتی است

به نقل از دنیای خودرو، کاهش تولید خودرو در سال ۹۷ نسبت به سال پیش از آن، صددرصد به مسائل و مشکلاتی برمی گردد که مشکل عدم تامین قطعه را به وجود آورده است. رضا رضایی، عضو انجمن سازندگان قطعات و مجموعه های خودرو در این خصوص می گوید: بعداز برجام، فرصت سوزی بسیاری صورت گرفت. در آن زمان می توانستیم با هدف گذاری و استراتژی درست و برنامه ریزی و تصمیم سازی و حمایت دولتمردان و بسیاری مسائل دیگر از فرصت های خوب بعد از برجام استفاده کنیم.

۷۰درصد کسری خودروها مربوط به قطعات وارداتی است

وی در پاسخ به سوال چه گروهی در صنعت خودرو موجب از دست رفتن فرصت های برجامی بودند، گفت: هم خودروسازان و هم به تبع آن قطعه سازان فرصت سوزی کردند. خودروسازان باید در نوع قراردادها توجه بیشتری را لحاظ می کردند و لازم بود در قراردادها، نوآوری ها در خصوص خودروهایی که در داخل کشور ساخته می شود، در نظر گرفته شود تا این نوآوری ها از کشور مبدا به خودروسازی کشور ما منتقل شود. همچنین خودروسازان باید در مرکز تحقیقات خود، هم از نظر نیرو و هم از نظر زیرساخت، خود را بیش از این تجهیز و این دانش را راحت تر بومی سازی می کردند.

عضو انجمن سازندگان در پی سوال دولت چه نقشی در عدم تحقق برآوردهای صنعت خودروسازی کشور داشته است، اظهار داشت: دولت به جای توجه ویژه به صنعت خودرو، با قیمت گذاری دستوری مانع به روز رسانی خودروسازان شد و قطعه سازان نیز به تبع آن با مشکلاتی مواجه شدند و پرداخت مطالبات قطعه سازان دائماً به تاخیر می افتد. مجموعه این عوامل موجب شد تولید خودرو کاهش یابد، زیرا قطعات مورد نیاز تولید خودرو تامین نمی شد.

 

رضایی در پاسخ به سوال عدم تامین چه قطعاتی منجر به کاهش تولید خودروسازان شده است، بیان کرد: در خصوص نوع قطعاتی که کسری آن ها منجر به کاهش تولید خودرو شده است، به نظر بنده حدود ۷۰ درصد کسری قطعات، مربوط به قطعات خارجی و ۳۰ درصد کسری قطعات مربوط به قطعات داخلی است که البته بخشی از مواد اولیه قطعات داخلی نیز وارداتی است؛ کمبود نقدینگی نیز همواره بر مشکلات دامن زده است.


لینک کوتاه : http://khabarghate.ir/?p=304
به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :

دیدگاه شما