تاریخ انتشار : 04 مهر 1400 - 15:50

ارتقای استحکام قطعات خودرو با پلیمرهای نانویی

گرانول پلی پروپیلن تقویت شده یکی از محصولات محققان کشور است که برای افزایش مقاومت قطعات در اختیار قطعه سازان داخلی خودرو قرار گرفته است.

ارتقای استحکام قطعات خودرو با پلیمرهای نانویی

کامپوزیت های پلیمری یکی از رایج ترین مواد مورد استفاده در قطعات خودرو است که در سال های اخیر با افزودن برخی پرکننده ها به این کامپوزیت ها استحکام محصول نهایی افزایش می یابد.

در این راستا، یکی از شرکت های فناور، گرانول پلی پروپیلن تقویت شده با سیلیس نانوساختار و نانوذرات کربنات کلسیم تولید کرده و در اختیار قطعه سازان داخل کشور قرار داده است تا خواص مکانیکی نظیر استحکام مکانیکی و مقاومت در برابر ضربه در قطعاتی چون سپر، ملحقات سپر و قطعات پلیمری را افزایش دهد و در عین حال رنگ پذیری قطعات پلیمری را به صورت چشمگیری بهبود بخشد.

در میان پلیمرها، پلی پروپیلن به دلیل ارزان قیمت بودن و خواص مکانیکی و قالب پذیری فوق العاده، در تولید بیش از ۵۰ درصد مواد پلاستیکی مورد استفاده در صنعت خودرو به کار می رود.

ترکیبات پلی پروپیلن در قسمت های مختلف خودرو از قبیل سپره داشبورد و درب ها مورد استفاده قرار می گیرند.

چندین درجه از ترکیبات پلی پروپیلنی با مشخصات عملکرد متفاوت توسط ترکیب کردن پلی پروپیلن با مواد دیگر مطابق با عملکرد مورد نیاز بخش های مدنظر توسعه یافته اند.

ترکیب نانوذرات با ماتریس پلیمری توجهات زیادی در زمینه کاربرد ترکیبات پلی پروپیلن در صنعت خودروسازی به خود اختصاص داده است.
این امر به دلیل امکان استفاده از میزان کم نانوذرات به عنوان پر گنده) با افزایش خواص مکانیکی ضربه و استحکام است


لینک کوتاه : http://khabarghate.ir/?p=923
به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :

دیدگاه شما