تاریخ انتشار : 20 آذر 1400 - 10:25

سرمایه گذاری خارجی بهترین راه تامین نقدینگی خودروسازان

عضو هیأت مدیره انجمن صنفی قطعه سازان استان تهران سرمایه گذاری خارجی را بهترین راه تامین نقدینگی خودروسازان دانست و عنوان کرد: مشارکت خودروسازان خارجی در سهام خودروسازان داخلی موجب ارتقای دانش و تکنولوژی، رشد تولید و توسعه محصول در صنعت خودرو خواهد شد.

سرمایه گذاری خارجی بهترین راه تامین نقدینگی خودروسازان

محسن رزمخواه با توجه به عدم اصلاح قیمت خودرو به سایر راهکارهای موجود برای تامین نقدینگی خودروسازان اشاره کرد و گفت: خودروسازان به روش های مختلفی از جمله کاهش هزینه های سربار، پیش فروش محصولات خود، واگذاری اموال مازاد و شرکت های زیرمجموعه خود به بخش خصوصی و … می توانند نقدینگی موردنیاز خود را تامین کنند اما مساله این است که این روش ها همچون آسپرین مدت کوتاهی اثرگذار هستند و مادامی که ساختار صنعت خودرو اصلاح نشود زیان دهی خودروسازان تداوم خواهد داشت.
وی از سرمایه گذاری خارجی به عنوان بهترین راه تامین نقدینگی خودروسازان یاد کرد و گفت: با مشارکت شرکت های خودروساز خارجی در سهام خودروسازان علاوه بر اینکه منابع مالی فراوانی وارد شرکت های خودروساز داخلی می شود، به واسطه حضور این شرکت ها در ایران سطح دانش و تکنولوژی صنعت خودرو کشور ارتقا پیدا کرده و در نهایت شاهد رشد تولید و توسعه محصول در صنعت خودرو خواهیم بود که متاسفانه درشرایط فعلی امکان سرمایه گذاری خارجی وجود ندارد.
عضو هیأت مدیره انجمن صنفی قطعه سازان استان تهران یادآور شد: تا زمانی که با شرکت های خارجی در تعامل نباشیم و سطح دانش و امکانات تولید خود را به روز نکنیم مشکلات صنعت خودرو حتی با به کارگیری راه های موقت تامین منابع مالی حل نخواهد شد چرا که ایرادات بسیاری به ساختار صنعت خودرو کشور وارد است.
رزمخواه افزود: از آنجا که صنعت خودرو در دور باطل قرار گرفته مسئولین به جای راه حل های اساسی به دنبال روش های مقطعی برای نجات این صنعت هستند.
لذا با چنین نگرشی صنعت خودرو تا اطلاع ثانوی راه به جایی نخواهد برد.
عضو هیأت مدیره انجمن صنفی قطعه سازان استان تهران در پایان خاطرنشان کرد: در حال حاضر حاشیه زیان خودروسازان به قدری افزایش پیدا کرده که این زیان با افزایش قیمت مدنظر خودروسازان نیز جبران نمی شود زیرا مساله اصلی تیراژ تولید است و تا زمانی که خودروسازان قادر به تولید در مقیاس اقتصادی نباشند منحنی سود و زیان آنها همچنان به سمت ضرر پیش خواهد رفت.
مگر اینکه خودروسازان از نقطه سر به سر تولید عبور کنند که در حال حاضر به دلیل ضرورت تیراژ بالا در این نقطه توان تولید در این سطح را ندارند.


لینک کوتاه : http://khabarghate.ir/?p=1055
به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :

دیدگاه شما