تاریخ انتشار : 05 تیر 1401 - 9:33

آشفتگی بازار خودرو بر عهده کیست؟/ سرنوشت واردات چه شد؟

وزیر صمت روز گذشته در نشست خبری که در آستانه استیضاح احتمالی او برگزار شد از منتفی شدن واردات خودروی دسته دوم خبر داد. از سوی دیگر گفته می‌شود سقف دلاری واردات خودرو برداشته شده است. در این شرایط، تکلیف واردات خودرو چه می‌شود؟

آشفتگی بازار خودرو بر عهده کیست؟/ سرنوشت واردات چه شد؟

به گزارش خبرقطعه، در روزهایی که اخبار جمع‌آوری امضا برای استیضاح وزیر صمت به گوش می‌رسد، سیدرضا فاطمی‌امین در نشست خبری حاضر شد. البته چندی پیش نیز اخبار احتمال استفعای وزیر منتشر شد. اما او امروز چهارم تیر ۱۴۰۱ و در میانه این احتمالات، در محل نمایشگاه بین‌المللی نشست خبری برگزار کرد. او در رابطه با وضعیت بازار، صنعت و البته واردات خودرو نیز سخن گفت.

بخش مهمی از انتقادات به عملکرد وزارت صمت که احتمال استیضاح او را نیز به میان کشیده است به شرایط بازار خودرو بازمی‌گردد. فاطمی‌امین در این مورد گفت: وضعیت کنونی بازار خودرو قابل قبول نیست. اما روند آن رو به رشد و قابل قبول است.

او افزود: سال گذشته ۱۴۳ هزار دستگاه خودرو ناقص در پارکینگ خودروسازها وجود داشت؛ اما حالا این رقم به ۴۳ هزار دستگاه رسیده است.

وزیر صمت در مورد واردات خودرو نیز گفت: واردات خودروهای دست دوم کاملا متوقف شده است.

چه کسی مسئول است؟

وزیر صمت در حالی به گلایه از وضعیت بازار و صنعت خودرو پرداخت که خود متولی اصلی ساماندهی به این دو محسوب می‌شود.

فیروز نادری، کارشناس صنعت خودرو در گفتگو با تجارت‌نیوز گفت: بازار خودروی کشور توسط دولت اداره می‌شود. وزیر صمت وظیفه مدیریت بازار را دارد. اما اقدامی توسط این نهاد صورت نمی‌گیرد.

او در رابطه با مدیریت و بهبود وضعیت بازار کشور افزود: اولین اقدامی که برای بهبود وضعیت بازار باید صورت بگیرد، آزادسازی واردات خودرو به کشور است. البته کیفیت خودروهای داخلی نیز بسیار ضعیف است و در طی چند سال گذشته ارتقایی نداشته است. وزارت صمت باید در این رابطه نیز اقداماتی انجام دهد.

خودروهای اقتصادی به کشور می‌آیند؟

فاطمی امین امروز از منتفی شدن واردات خودروی دست دوم خبر داد. همچنین، جلیل رشیدی، عضو کمیسیون شوراهای مجلس نیز اعلام کرد: آیین‌نامه اجرایی واردات خودرو در وزارت صنعت، معدن و تجارت تدوین و در نوبت تصویب در هیات دولت است. طبق اخباری که بنده دارم شرط سقف دلاری برداشته شده و قرار است واردات خودرو با تعرفه انجام شود.

پیش از این نیز، دولت وعده واردات خودروی اقتصادی را داده بود، اکنون با توجه به قیمت‌های اعلام شده از خودروهای وارداتی، آیا خودروی اقتصادی وارد کشور می‌شوند؟

فربد زاوه، کارشناس صنعت خودرو در این رابطه به تجارت‌نیوز گفت: خودروهای ارزان در بازارهای جهانی موجود است و می‌توان آنها را وارد کشور کرد. اما نکته مهم در بحث واردات میزان تعرفه است. اگر تعرفه بالا اعلام شود، خودروهای ارزان قیمت نیز با قیمت بالایی به بازار عرضه می‌شوند.

او گفت: اما برداشته شدن سقف اقتصادی تنها به تعدیل شدن قیمت‌ها در بازار کمک می‌کند.

البته نادری در رابطه با واردات خودروهای اقتصادی گفت: همچنان طرح واردات به تاییدیه نهایی نرسیده است. تنها صحبت‌هایی از طرف مسئولان در این رابطه شنیده می‌شود. واردات خودرو با این اقدامات، به نظر نمی‌رسد به زودی اجرایی شود.

تولید مشترک با روسیه؟

اخیرا اخباری در مورد تولید مشترک خودرو با روسیه نیز منتشر شده است.

وزیر صمت در نشست خبری خود درباره ساخت خودرو مشترک ایران و روسیه توضیح داد: مذاکراتی با روسیه صورت گرفت تا برای ساخت تندر ۹۰ تبادل قطعات صورت گیرد.

به عبارت دیگر، آنگونه که فاطمی‌امین گفته است، مساله ساخت خودروی مشترک در میان نیست و قرار است قطعات خودرو میان دو کشور صورت گیرد.

چندی پیش، زاوه، کارشناس خودرو در این مورد به تجارت‌نیوز گفته بود: خودروسازی روسیه سال‌هاست که تعطیل شده است و بدون کمک کشورهای غربی حرفی برای گفتن ندارد. این صنعت محدود به مونتاژ خودروهای برندهای دیگر است و تکنولوژی خاصی ندارد. البته این عقب‌ماندگی در حوزه تکنولوژی مربوط به همه حوزه‌های صنعت روسیه است.

 

منبع: تجارت نیوز


لینک کوتاه : http://khabarghate.ir/?p=1336
به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :

دیدگاه شما