تاریخ انتشار : 08 دی 1401 - 10:05

بورس منطقی‌ترین مکانیزم برای عرضه خودرو

عضو کمیسیون برنامه‌وبودجه مجلس گفت: در شرایطی که عرضه خودرو محدود و تقاضا برای آن زیاد است، بورس منطقی‌ترین مکانیزم عرضه خودرو است.

بورس منطقی‌ترین مکانیزم برای عرضه خودرو

جعفر قادری در مورد عرضه خودرو در بورس کالا گفت: وقتی تولید داخلی یک محصولی محدود است و در مقابل حجم زیادی تقاضا برای آن محصول وجود دارد، تنها راهی که می‌توان آن محصول را در بستری شفاف عرضه کرد، بورس کالاست.

وی تاکید کرد: بنابراین با توجه به اینکه خودرو نیز دارای عرضه محدود و تقاضای زیاد است، بهترین مکانیزم عرضه برای این کالا همان بورس کالا است. عضو کمیسیون برنامه‌وبودجه مجلس اظهار کرد: اما برای اثربخشی مثبت عرضه خودرو در بورس کالا باید عرضه خودرو به صورت مستمر صورت گیرد تا بتواند پاسخگوی تقاضا باشد.

وی با تاکید بر لزوم تصویب طرح مالیات بر عایدی سرمایه بیان کرد: یکی از مسائل اثرگذار بر افزایش قیمت ارز انگیزه‌های سفته‌بازی است که با تصویب طرح مالیات بر عایدی سرمایه از دلالی کالاهایی مانند خودرو جلوگیری می‌شود و افراد دیگر خودروهای اضافی را تقاضا نمی‌کنند.

قادری در پاسخ به این سوال که به عقیده برخی کارشناسان عرضه خودرو در بورس کالا بر افزایش قیمت این محصول تاثیرگذار بوده، در این ارتباط نظر شما چیست، گفت: افزایش قیمت ارز یکی از فاکتورهای افزایش قیمت خودرو است، زیرا وقتی درصدی از قطعات و لوازم یدکی خودرو وارداتی است در نتیجه با افزایش قیمت ارز قیمت خودرو نیز افزایش می‌یابد. در شرایط فعلی نیز افزایش قیمت ارز روی قیمت خودرو اثرگذار بوده است.

وی با بیان اینکه در شرایط تورمی افراد تمایل دارند پول خود را به خودرو، مسکن و زمین تبدیل کنند تا ارزش آن از بین نرود، گفت: افزایش تقاضا در این شرایط باعث افزایش قیمت است، بنابراین افزایش تقاضا ناشی از انتظارات تورمی عاملی برای افزایش قیمت خودرو است.

قادری با بیان اینکه در شرایط فعلی که عرضه خودرو محدود و تقاضا برای آن زیاد است، بورس منطقی‌ترین مکانیزم عرضه خودرو است، گفت: با این روش دوگانگی در قیمت‌ها از بین خواهد رفت و عرضه در بستر مناسب و شفاف انجام می‌شود.


لینک کوتاه : http://khabarghate.ir/?p=1878
به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :

دیدگاه شما