تاریخ انتشار : 01 شهریور 1402 - 14:44

جلسه مشترک انجمن قطعه سازان تهران با نورد کاران فولادی ایران

امکان تامین ارز قطعه سازان خودرو از انجمن نورد کاران فولاد ایران

روز گذشته رضا قنبری دبیر انجمن نورد کاران فولاد ایران در جلسه هیات مدیره انجمن همگن قطعه سازان استان تهران حضور داشت و توافقاتی بین دو انجمن حاصل شد.

امکان تامین ارز قطعه سازان خودرو از انجمن نورد کاران فولاد ایران

روز گذشته رضا قنبری دبیر انجمن نورد کاران فولاد ایران در جلسه هیات مدیره انجمن همگن قطعه سازان استان تهران حضور داشت و توافقاتی بین دو انجمن حاصل شد.

به گزارش خبر قطعه، قنبری دبیر انجمن نورد کاران فولاد ایران اظهار کرد که اعضای این انجمن سالانه بین ۱.۵ تا ۲ میلیارد دلار صادرات به کشورهای خارجی دارند که رقم بسیار قابل توجهی محسوب می شود.

قطعه سازان در این جلسه از مشکلات تامین و تخصیص ارز صحبت کردند و اظهار داشتند که طولانی شدن روند تخصیص ارز ضربه سنگینی به تیراژ تولید آنها وارد کرده است. در همین راستا دبیر انجمن نورد کاران فولاد ایران در جلسه هیات مدیره انجمن همگن قطعه سازان استان تهران بیان کرد در صورتی که اعضای انجمن قطعه سازان تهران اقدام به خرید فولاد نورد شده از انجمن نورد کاران فولاد کشور کنند، امکان تامین ارز و فروش ارز به قطعه سازان وجود دارد.

ضمن اینکه رضا قنبری دبیر انجمن نورد کاران فولاد ایران بیان کرد که اعضای این انجمن قادر هستند تا ۴۰ درصد خارج از بورس به اعضای انجمن همگن قطعه سازان تهران فولاد نورد شده بفروشند. با توجه به چالش هایی که قطعه سازان در زمینه تامین فولاد و ارز مواجه هستند، این تعامل دو سویه می تواند به تسهیل فعالیت قطعه سازان کمک شایانی کند و حداقل بخشی از مشکلات آنها در زمینه تخصیص ارز را حل کند.

جهت یادآوری بیان می کنیم که از ابتدای بهمن ماه روند تخصیص ارز به قطعه سازان تقریبا متوقف شده و عملا تخصیص ارزی به واحدهای تولیدی قطعه سازان صورت نگرفته است. صف های طولانی برای تخصیص ارز تشکیل شده و اگر بانک مرکزی ارز هم به قطعه ساز تخصیص دهد، هیچ ارزی برای تامین وجود نداشته است. بدین ترتیب قطعه ساز در فرصت یک ماهه قادر به تامین ارز نبوده و باید بار دیگر اقدام درخواست تخصیص ارز دهد که اینبار ۵ درصد بیشتر از مبلغ درخواست داده شده را باید بلوکه کند.

به بیان ساده تر بار نخست قطعه ساز باید ۵ درصد مبلغ درخواست داده شده برای تخصیص ارز و بار دوم ۱۰ و بار سوم ۱۵ درصد آن را باید بلوکه کند. به نظر می رسد که اگر بانک مرکزی این بازه یک ماهه که به عنوان فرصت برای تامین ارز به قطعه ساز می دهد را طولانی تر کند، بخش زیادی از این مشکلات حل می شود.


لینک کوتاه : http://khabarghate.ir/?p=2485
به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :

دیدگاه شما