آیا واقعا آلایندگی خودروهای برقی از بنزینی کمتر است؟

به نظر شما آلایندگی خودروی برقی از بنزینی کمتر است؟ این سوالیست که پاسخ آن با توجه به شرایط زیرساختی نیروگاه های تولید برق ایران خیر است. خودروی برقی برای تردد و فعالیت نیاز به برق دارد و تولید برق در ایران با آلایندگی بالایی همراه است. اصلا منشا اصلی آلودگی هوای کلانشهرهای ایران همین مازوت سوزی نیروگاه های برقی بوده که در کشور فعالیت می کنند.

۱۴۰۲-۰۹-۲۸ - ۹:۵۹


تاکید رییس جمهور بر خصوصی سازی صنعت خودرو و سنگ اندازی برخی در این مسیر

علی رغم تاکید چند باره رییس جمهور در زمینه خصوصی سازی صنعت خودرو و دو شرکت ایران خودرو و سایپا، ظاهرا ارگان های مختلفی مخالف این تصمیم مهم و سنجیده ابراهیم رییسی بوده و برای تحقق خصوصی سازی صنعت خودرو سنگ اندازی می کنند. شخص رییس جمهور یکبار در زمستان سال ۱۴۰۰ طی بازدید سرزده از ایران خودرو در قالب فرامین هشت ماده ای خود نسبت به خصوصی سازی صنعت خودرو تاکید کرد و به تازگی هم طی سفری که به شهر سنندج داشته نسبت به خصوصی سازی صنعت صحبت های مهمی را بیان کرد. اما جالب اینجاست که برخلاف دستور رییس جمهور مبنی بر خصوصی سازی صنعت خودرو، تا این لحظه اقدام جدی در این راستا صورت نگرفته به نوعی در راستای تحقق دستور شخص ابراهیم رییسی سنگ اندازی شده است.

۱۴۰۲-۰۹-۲۵ - ۱۳:۱۱


بی نتیجه شدن افزایش تولید ماه های ابتدایی سال
کاهش شدید تولید خودرو در دو شرکت ایران خودرو و سایپا در آبان ۱۴۰۲

درحالیکه وزارت صمت و دولت با تمام توان خودروسازان را نسبت به رشد تولید در سال ۱۴۰۲ مجبور کردند، اما آمارهای تولید دو شرکت ایران خودرو و سایپا در ماه آبان نشان از کاهش شدید تولید در این ماه نسبت به ماه های گذشته دارد. این کاهش تولید به حدی بوده که تمام روند افزایشی ماه های ابتدایی سال را خنثی کرده و عملا خودروسازان به جایگاهی که در سال گذشته داشته اند بازگشته اند.

۱۴۰۲-۰۹-۱۴ - ۹:۲۲


عضو هیات رییسه انجمن قطعه سازان مطرح کرد
پیش بینی بحران قریب الوقوع صنعت خودرو را برای اکثر مقامات تشریح کرده ایم

امیر حسین جلالی عضو هیات رییسه انجمن صنایع همگن قطعه سازان خودروی کشور با ادعای اینکه رویه فعلی قیمت گذاری خودرو عاقبت صنعت نساجى و دیگر صنایع ورشکسته را برای خودروسازان رقم خواهد زد، گفت: مشکل ادعای ورشکستگی خودروسازان را در ۲ جلسه شورای امنیت هم مطرح کردیم.

۱۴۰۲-۰۹-۰۵ - ۱۳:۵۵


در حاشیه دومین نمایشگاه تحول صنعت خودرو صورت گرفت
امضای تفاهم نامه پنج جانبه تست و آزمون خودروهای برقی

به منظور حرکت در جهت ایجاد مجموعه‌ سازان و تولید بومی قطعات و مجموعه‌های خودروهای برقی با استفاده از ظرفیت‌های قانون جهش تولید دانش بنیان، تفاهم نامه همکاری پنج جانبه‌ای با مشارکت گروه صنعتی ایران خودرو امضا شد.

۱۴۰۲-۰۸-۲۴ - ۱۱:۴۰


به دلیل بدعهدی خودروسازان نسبت به پرداخت مطالبات به زنجیره تامین
قطعه سازان در دو راهی تامین یا عدم تامین خودروساز

مطالبات تعیین تکلیف شده و نشده قطعه سازان خودرو از خودروسازان به مرز ۱۰۰ هزار میلیارد تومان رسیده و این رقم با عدم پرداخت مطالبات توسط خودروسازان رو به افزایش هست. خودروسازان در مهلت مقرر شده توسط وزیر صمت نسبت به پرداخت مطالبات قطعه سازان اقدامی نکرده و این موضوع سبب شده قطعه سازان در دوراهی تامین یا عدم تامین قرار بگیرند.

۱۴۰۲-۰۸-۲۲ - ۱۷:۳۴


در مصاحبه با کامبیز شجاعی مدیرعامل الیت گروپ مطرح شد
اهمیت لجستیک و حمل و نقل در صنعت خودرو و زنجیره تامین

الیت گروپ یک شرکت حمل و نقل بین المللی بوده که موسس و مالک آن کامبیز شجاعی بوده که ۲۳ سال سابقه در زمینه لجستیک و حمل و نقل بین المللی دارد. با توجه به اهمیت خودرو در صنعت کشور، تامین به موقع قطعات اهمیت بسیار بالایی دارد. فرصتی پیش آمد تا با مدیرعامل الیت گروپ در خصوص چالش های لجستیک و حمل و نقل در ایران و دلیل بیشتر بودن هزینه حمل و نقل کالا در ایران در مقایسه با دیگر کشورهای دنیا گفتگو داشته باشیم.

۱۴۰۲-۰۸-۰۸ - ۱۱:۰۲


با حضور اعضای هیات مدیره انجمن و رییس اتاق تهران
جلسه مشترک انجمن قطعه سازان تهران با اتاق بازرگانی تهران برگزار شد

قطعه سازان خودرو به عنوان کلیدی‌ترین عضو زنجیره تامین سالهاست که آسیب‌ های زیادی را به دلیل دولتی بودن دو خودروساز اصلی و همچنین قیمت گذاری دستوری دیده اند. شرایط اکنون به حدی بحرانی شده که بسیاری از قطعه سازان در آستانه تعطیلی هستند و بسیاری هم با نیمی از ظرفیت خود فعالیت می کنند و عملا زیانده شده اند.‌ پیرو مشکلات موجود، جلسه مشترکی با حضور اعضای هیات مدیره انجمن قطعه سازان تهران و دکتر محمد نجفی عرب رییس اتاق بازرگانی تهران برگزار شد.

۱۴۰۲-۰۸-۰۲ - ۷:۵۲


بهبود تعامل قطعه سازان و خودروسازان در ماه های آتی
قیمت جدید هشت محصول ایران خودرو از سوی شورای رقابت اعلام شد

شورای رقابت به تازگی قیمت جدید هشت محصول ایران خودرو را اعلام کرده که نسبت به گذشته افزایش داشته اند. با قیمت های اعلامی انتظار می رود که جاده مخصوص در ماه های آتی شاهد آرامش نسبی باشد. البته این آرامش نسبی به هیچ عنوان به معنای کاور شدن ضرر و زیان های گذشته نیست.

۱۴۰۲-۰۷-۲۶ - ۱۴:۰۴


بالانس شدن عرضه و تقاضا در بازار
لزوم کنار گذاشتن شورای رقابت و سامانه یکپارچه عرضه خودرو

ضربه ای که قیمت گذاری دستوری شورای رقابت و سامانه یکپارچه عرضه خودرو به صنعت خودروسازی ایران زده، کمتر از بمب اتم نبوده و تا سالها بعد اثرات آن باقی خواهد ماند. دولت سالها به بهانه انحصار در صنعت خودرو و تقاضای به مراتب بیشتر از عرضه، نسبت به دخالت دستوری در این صنعت به عنوان یک رگولاتوری اقدام کرده که اکنون آثار مخرب آن را شاهد هستیم. اما اکنون با توجه به رکود بازار خودرو و فروش های اقساطی خودروسازان و شرایط فروش های منعطفی که در حال اجرا هستند، می توان گفت که عرضه با تقاضا بالانس شده و حتی عرضه خودرو از تقاضا بیشتر است و دیگر نیازی به شورای رقابت و سامانه یکپارچه عرضه خودرو نیست.

۱۴۰۲-۰۷-۲۴ - ۱۴:۵۴