واردات خودرو از چین در ازای صادرات نفت ارزان به چین!

در قسمت چهاردهم برنامه تالار گفتگو، به این موضوع پرداخته شد که چرا کشوری مانند ایران که نیاز سالانه آن به خودرو کمتر از ۱.۸ میلیون دستگاه بوده و صادرات آنچنانی هم به کشورهای اطراف ندارد، بیش از ۳۵ شرکت خودروسازی دارد و این تعداد مجوز برای خودروسازی در آن صادر شده است؟

۱۴۰۲-۰۹-۲۷ - ۱۳:۴۹


کاهش آمار تولید هشت ماهه خودرو نسبت به سال گذشته
پیشبینی قیمت خودرو در ماه های آینده

درحالیکه وزارت صمت و دولت وعده دستوری افزایش ۲۰ تا ۲۵ درصدی تولید خودرو و قطعات در سال ۱۴۰۲ را نسبت به سال ۱۴۰۱ داده بودند، اما طبق آمارها نه تنها این آرزو محقق نشده، بلکه آنقدر تصمیم اشتباه گرفته شده که حاصل آنها کاهش تولید خودرو و قطعات در آبان ماه ۱۴۰۲ نسبت به ماه قبل و زمان مشابه سال گذشته و همچنین کاهش کلی فروش و تولید خودرو و قطعات در هشت ماهه نخست سال جاری نسبت به زمان مشابه در سال ۱۴۰۱ بوده است.

۱۴۰۲-۰۹-۲۵ - ۱۷:۴۵


آیا قطعه سازی ما توان رقابت با چینی ها را دارد؟
دامپینگ صنعت قطعه سازی و خودروسازی ایران توسط چینی ها

آیا صنعت قطعه سازی ما توان رقابت با چین را دارد؟ آیا صنعت قطعه سازی و زنجیره تامین در شرایط برابر با چین یعنی در شرایطی که همه پرداخت ها به موقع باشد و مطالبات قطعه ساز انباشته نشود و قیمت گذاری دستوری هم نباشد و تعرفه های گمرکی و شرایط رقابتی به درستی فراهم باشد، آیا قطعه سازان ما می توانند با شرکت های چینی رقابت کنند؟

۱۴۰۲-۰۹-۲۰ - ۱۴:۴۴


عملی نشدن بخشنامه بانک مرکزی در خصوص تمدید تسهیلات ایران خودرو سایپا
مطالبات قطعه سازان از خودروساز میانگین به ۱۸۰ روز رسید

درحالیکه ۸ ماه از سال جاری گذشته، مطالبات معوق قطعه سازان از خودروسازان همچنان به قوت پاربرجاست و بدعهدی خودروسازان در زمینه پرداخت مطالبات همچنان ادامه دارد.

۱۴۰۲-۰۸-۳۰ - ۱۰:۱۰


امتیاز جدید بانک‌ برای ایران خودرو و سایپا

شورای پول و اعتبار رفع محدودیت های احتیاطی و نظارتی شرکتهای ایران خودرو و سایپا برای شبکه بانکی را به مدت یک سال به منظور تمدید تسهیلات و تعهدات قبلی این دو شرکت تصویب کرد.

۱۴۰۲-۰۸-۲۹ - ۱۶:۵۱


قیمت بالای مواد اولیه یکی از معضلات صنعت خودروسازی ایران

در حاشیه رویداد Kito Next که نخستین رویداد بررسی فرصت های نوآوری و فناوری کرمان موتور در دانشگاه علم و صنعت بوده، علی بهرامی مدیرعامل کادک (شرکت تامین قطعات کرمان خودرو) صحبت هایی در خصوص نیاز امروز صنعت خودروسازی کشور و معضلات اصلی صنعت خودروسازی داشت. 

۱۴۰۲-۰۸-۱۴ - ۱۹:۲۴


عدم وجود تکنولوژی تایر خودروهای برقی در کشور
شارژر تنها قطعه قابل داخلی سازی خودروهای برقی در ایران

روز گذشته نخستین خودروی برقی تولید داخل یا بهتر بگوییم مونتاژی یعنی اسکای ول ET5 توسط شرکت نبکا که جوینت ونچر کرمان خودرو و مپنا بوده رونمایی شد. درحالیکه وزارت صمت و دولت همواره خودروسازان را به سمت داخلی سازی هدایت می کنند، اما در خصوص خودروهای برقی هرچقدر هم فشار از سوی دولت و وزارت صمت وجود داشته باشد، توان داخلی سازی آن در کشور وجود ندارد.

۱۴۰۲-۰۸-۰۹ - ۱۷:۲۰


با حضور اعضای هیات مدیره انجمن و رییس اتاق تهران
جلسه مشترک انجمن قطعه سازان تهران با اتاق بازرگانی تهران برگزار شد

قطعه سازان خودرو به عنوان کلیدی‌ترین عضو زنجیره تامین سالهاست که آسیب‌ های زیادی را به دلیل دولتی بودن دو خودروساز اصلی و همچنین قیمت گذاری دستوری دیده اند. شرایط اکنون به حدی بحرانی شده که بسیاری از قطعه سازان در آستانه تعطیلی هستند و بسیاری هم با نیمی از ظرفیت خود فعالیت می کنند و عملا زیانده شده اند.‌ پیرو مشکلات موجود، جلسه مشترکی با حضور اعضای هیات مدیره انجمن قطعه سازان تهران و دکتر محمد نجفی عرب رییس اتاق بازرگانی تهران برگزار شد.

۱۴۰۲-۰۸-۰۲ - ۷:۵۲


وعده های عوام فریبانه در خصوص واردات خودرو
عدم تحقق وعده های مسئولین درباره خودروی وارداتی ۵ هزار دلاری

قیمت شش خودروی وارداتی به تازگی اعلام شده که البته همه رقم های اعلامی علی الحساب هستند. با مشاهده این قیمت ها، سوال مهمی در ذهن ما ایجاد می شود که شعارهای مسئولین در خصوص واردات خودروی ۵ هزار دلاری یا واردات خودروی زیر ۱۰ هزار دلار چه شد؟ چراکه قیمت هیچکدام از این خودروهای وارداتی نزدیک ادعاهای پیشین مسئولین هم نیست.

۱۴۰۲-۰۷-۲۴ - ۱۱:۵۴


قطعه سازان سنتی چه می شوند؟
تبعات سوییچ کردن از تولید خودروهای بنزینی به برقی چیست؟

خودروهای برقی در دنیا به سرعت در حال ترند شدن هستند و آمار فروش آنها روزانه بیشتر می شود. با توجه به ظرفیت بازار جهانی، هرچه فروش خودروهای برقی بیشتر می شود، عرضه و فروش خودروهای احتراق داخلی کاهش پیدا می کند. در ایران هم مدتیست که صحبت هایی از عرضه خودروهای برقی شنیده می شود. اما تغییر مسیر ناگهانی از تولید و عرضه خودروهای بنزینی به سمت برقی چه تبعاتی می تواند روی قطعه سازان و زنجیره تامین ما داشته باشد؟

۱۴۰۲-۰۷-۲۲ - ۱۶:۳۴