تاریخ انتشار : 05 شهریور 1398 - 14:44

با تمدید 6 ماهه مصوبه پرداخت تسهیلات ارزی؛

حتی یک ریال از تسهیلات ارزی جذب قطعه سازان نشد

تاکنون حتی یک ریال از تسهیلات ۸۴۴ میلیون یورویی مصوب دولت جذب واحدهای قطعه سازی نشده است.

حتی یک ریال از تسهیلات ارزی جذب قطعه سازان نشد

به نقل از پرشین خودرو دیماه سال ۹۷ بود که هیات دولت اختصاص تسهیلات ۱۱ هزار میلیاردی به خودروسازان را مصوب کرد و مقرر شد برای تخصیص نقدینگی به خودروسازان، این رقم در دو بخش ریالی و ارزی پرداخت شود که شامل ۴ هزار میلیارد تومان و ۸۴۴ میلیون یورو بود که تا پایان سال ۹۷ بخش عمده تسهیلات چهار هزار میلیارد تومانی پرداخت شد.

اما با گذشت ۶ ماه از این مصوبه و اتمام مهلت پرداخت این تسهیلات هیچ خبری از پرداخت‌ تسهیلات ارزی اعلام نشد و اما بنا به درخواست قطعه سازان اخیرا دولت با تمدید مصوبه پرداخت تسهیلات ارزی قطعه سازان موافقت کرده است.

دبیر انجمن تخصصی صنایع همگن قطعه سازی کشور در همین زمینه به خبرنگار پرشین خودرو گفت: تاکنون حتی یک ریال از تسهیلات ۸۴۴ میلیون یورویی مصوب دولت جذب واحدهای قطعه سازی نشده است و فعلا این مصوبه تمدید شده و اتفاق خاص دیگری رخ نداده است.

آرش محبی نژاد در گفت و گو با خبرنگار پرشین خودرو مهمترین مانع این تسهیلات را نحوه باز پرداخت عنوان کرد و افزود: کماکان نحوه باز پرداخت تسهیلات ارزی به یورو است و با توجه به اینکه عمده قطعه سازان و یا خودروسازان نمی دانند در ۶ تا ۹ ماه آینده نرخ ارز به به چه صورت خواهد بود بنابراین همچنان ریسک باز پرداخت به صورت نرخ ارز را خیلی از قطعه سازان نمی توانند قبول کنند.

وی تصریح کرد: هر چند بانک مرکزی با پرداخت تسهیلات ارزی موافقت کرده و به بانک های عامل نیز اعلام کرده اما اکثر قطعه سازان به دلیل ضمانت های بسیار سنگین و همچنین نامشخص بودن موضوع صادرات و بازگشت ارز حاصل از آن و ابهام در فروش ارزی نمی توانند ریسک های بدهی به صورت ارزی را قبول کنند و بنابراین تاکنون اسقبال خوبی از تسهیلات ۸۴۴ میلیون یورویی نکردند.

دبیر انجمن قطعه سازان همگن در پایان خاطر نشان کرد: در صورتی که بنا به پیشنهاد قطعه سازان موافقت می شد و بانک عامل با بانک مرکزی در روز معامله به صورت ریالی تسویه کرده و با گیرنده تسهیلات به صورت ریالی طرف حساب بودند مشکل بانک مرکزی و خزانه دولت و دریافت کننده تسهیلات وهمچنین بانک عامل حل می گردید اما متاسفانه این اتفاق نیفتاد.


لینک کوتاه : http://khabarghate.ir/?p=576
به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :

دیدگاه شما