تاریخ انتشار : 10 مهر 1400 - 10:18

کمبود تراشه مانع تولید ۷ میلیون خودرو شد

کمبود تراشه جهانی به قیمت کاهش تولید ۷/ ۷میلیون دستگاه خودرو در سال ۲۰۲۱ تمام می‌شود.

کمبود تراشه مانع تولید ۷ میلیون خودرو شد

کمبود تراشه‌های نیمه هادی، معضل شناخته شده‌ای که تقریبا یک سال‌ونیم است صنعت خودرو را درگیر کرده، باعث تاخیر در تحویل خودروی نو به مشتری شده که به نوبه خود باعث افزایش قیمت‌های خودروهای نو و دست دوم شده است.

به دلیل توقف‌های متوالی در خطوط تولید قطعه‌سازان و مشکلات لجستیکی به وجود آمده، کمبود کشتی در صنعت حمل و نقل دریایی و کمبود شدید در بخش نیروی انسانی، سازندگان خودرو هنوز با مشکل تامین قطعه و مواد خام مواجه هستند. شرکت مشاوره‌ای آلیکس پارتنرز تخمین زده است که معضلات زنجیره تامین باعث افت تولید ۷/ ۷میلیون دستگاه خودرو می شود.

در حالی که در ماه مه پیش‌بینی‌ها فقط ۳/ ۹ میلیون دستگاه بود.  تقاضای بزرگ و عرضه محدود، قیمت خودروها را به سقف رسانده است. بر اساس اطلاعات منتشر شده توسط «کِلی بلو بوک»‌ وب‌سایت تعیین ارزش خودرو، متوسط قیمت خودروها در بازار آمریکا در ماه اوت به حدود ۳۵هزار و ۵۰۰ دلار رسیده که نسبت به زمان مشابه سال گذشته ۱۰ درصد رشد داشته است.

در ماه اوت یک میلیون دستگاه خودرو در بازار آمریکا فروخته شده که پایین‌ترین آمار در یک دهه گذشته است.  برای خودروهای دست دوم، متوسط قیمت نسبت به سال گذشته ۲۵ درصد رشد داشته و به بیش از ۲۵ هزار دلار رسیده است. قیمت فروش کل هم نسبت به سپتامبر ۲۰۲۰ حدود ۹/ ۲۴ درصد افزایش یافته است. بر اساس تخمین GOBankingRates فرصت از دست رفته برای خودروسازان هم ۲۱۰ میلیارد دلار در سال ۲۰۲۱ برآورد شده است.

این تمام ماجرا نیست، چون خودروسازان مجبورند ۱۵۰ میلیارد دلار هم برای قیمت افزایش یافته قطعات و مواد خام از دست بدهند. همین موضوع باعث می‌شود به ازای هر خودرو قیمت ۲هزار دلار افزایش پیدا کند. جمع میزان خسارتی یا فرصت از دست رفته خودروسازان جهانی ۲۷۰ میلیارد دلار است و جمع کل خسارتی که به مشتریان به خاطر افزایش قیمت‌ها وارد شده ۹۰ میلیارد دلار است. دان هرش، مدیر الیکس پارتنرز گفت: «وقتی صحبت از تولید و تامین مواد و قطعات است، هیچ ضربه‌گیر دیگری باقی نمانده. به معنی واقعی کلمه، هر کمبودی که باعث توقف خطوط تولید خودرو در هر کجای جهان شود، روی صنعت خودروی جهانی تاثیر دارد. حالا این تاثیر به خاطر کمبود تراشه و سایر قطعات چند برابر شده است.»


لینک کوتاه : http://khabarghate.ir/?p=931
به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :

دیدگاه شما