تاریخ انتشار : 18 مهر 1400 - 14:52

قطعه‌سازان با چه معضلاتی دست به گریبان هستند؟

عضو هیات مدیره انجمن تخصصی صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه‌سازان خودرو کشور به تشریح مشکلات موجود در صنعت قطعه‌سازی پرداخت.

قطعه‌سازان با چه معضلاتی دست به گریبان هستند؟

سیامک مقتدری در گفتگویی اظهار داشت: تامین نقدینگی و مواد اولیه، مشکلات بانکی و عدم حمایت‌های بانکی از صنعت قطعه‌سازی، تعدد تامین‌کنندگان که موجب کاهش تیراژ و تقسیم سرمایه‌گذاری میان سازندگان متعدد می‌شود، از جمله مشکلاتی است که صنعت قطعه‌سازی را احاطه کرده است.

وی افزود: زیان‌دهی بالای شرکت‌های خودروسازی و اثرات آن شامل عدم پرداخت به موقع مطالبات قطعه‌سازان و مشکلات بروزآوری قیمت‌ها مشابه آنچه در اقتصاد کشور اتفاق افتاده، به قطعه‌سازان انتقال می‌یابد. در چنین شرایطی، بدهکاران سعی بر کاهش ضرر و زیان‌های وارده بر بنگاه تولیدی خود دارند و اگر تولید سودآور باشد، تغییرات و اصلاحات را به آسانی می‌پذیرند.

عضو هیات مدیره انجمن تخصصی صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه‌سازان خودرو کشور گفت: مشکلات کرونا و قطعی روزانه برق عواملی است که اکنون صنعت قطعه‌سازی با آن دست به گریبان است.

مقتدری بیان کرد: به روزرسانی تجهیزات و ماشین‌آلات از جمله مشکلات و البته از راهکارهای ضروری در بلندمدت است. اما در شرایطی که امکان تامین هزینه‌های جاری وجود ندارد، نمی‌توان انتظار نوسازی تجهیزات و ماشین‌آلات را داشت و البته وجود تحریم‌ها و مشکلات نقل و انتقالات پولی نیز مزید بر علت شده است.

وی ادامه داد: تولید قطعه اکنون در داخل، بدون همکاری‌های خارجی است، از انتقال دانش و تکنولوژی فنی محروم هستیم و ارتباط ما با شبکه جهانی تولید خودرو و قطعه مسدود است. این عوامل در واقع موجب افت کیفیت و بهره‌وری در این صنعت شده است.

عضو هیات مدیره انجمن تخصصی صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه‌سازان خودرو کشور گفت: مراکز آموزشی کارآمد به منظور تربیت تکنسین و کارگرهای فنی محدود است یا وجود ندارد و هزینه نیروهای ماهر نیز در شرکت‌ها زیاد است. دوری سیستم آموزشی از صنعت از جمله مشکلاتی است که اکثر صنایع و به ویژه صنعت قطعه‌سازی با آن مواجه هستند.

مقتدری در پایان خاطرنشان کرد: اگر همراه با روی کار آمدن دولت جدید، مدیران عامل و آشنا به مشکلات صنعت دچار تغییر و دگرگونی نشوند، این افراد در انتقال معضلات می‌توانند به رفع مشکلات صنعت کمک نمایند. انجمن قطعه‌سازان نیز در صورت نظرخواهی و درخواست مشور برای تدوین برنامه شش ماهه خودرویی از سوی دولت، از این موضوع استقبال می‌کنند.


لینک کوتاه : http://khabarghate.ir/?p=950
به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :

دیدگاه شما