تاریخ انتشار : 08 شهریور 1401 - 10:43

قیمت خودروهای ایرانی در روسیه

ماکسیم کاداکوف کارشناس خودرو طی مقاله‌ای که در رسانه‌های روسی مورد توجه قرار گرفته است، قیمت خودروهای ایرانی سایپا شاهین و ایران خودروتارا را در بازار روسیه پیش بینی کرده است.

قیمت خودروهای ایرانی در روسیه

به گزارش خبرقطعه ؛سردبیر مجله روسی زبان “Za Rulem” ماکسیم کاداکوف در این مقاله عنوان کرد که بر اساس اخبار منتشر شده، خودروهای ایرانی به احتمال فراوان تا پایان سال میلادی ۲۰۲۲ می‌توانند به روسیه برسند و احتمالا بیش از یک میلیون روبل یا ۱۶۲۰۰دلار(۴۷۰ میلیون تومان) قیمت دارند. به‌عنوان مثال، سدان سایپا شاهین با گیربکس دستی، احتمال قریب به یقین حدود ۲۰ هزار دلار یا تقریباً ۱ میلیون و ۲۰۰ هزار روبل (۵۸۰ میلیون تومان) ارزش گذاری خواهد شد و همچنین سدان IKCO Tara که قصد دارد با وستا رقابت کند، قیمت بیشتری خواهد داشت.

او در ادامه گفت که قیمت شاهین و تارا، با در نظر گرفتن قیمت داخلی در ایران، در گمرک مرزی ایران می‌توانند در حدود ۱۲ تا ۱۳ هزار دلار آمریکا معین شود. و هزینه گمرکی – ۱۵٪، مالیات بر ارزش افزوده و ۲۰٪، هزینه بازیافت مجموعا حدود ۱۷۰ هزار روبل، به علاوه نوعی سودی که واردکننده باید دریافت کند در حدود ۸-۱۰ درصد به قیمت آن اضافه می‌شود. یعنی مجموعا ذر حدود ۵۰ درصد دیگر به این ۱۳ هزار دلار اضافه می‌شود و قیمت آن‌ها به ۲۰ هزار دلار می‌رسد و این عدد تقریباً ۱ میلیون و ۲۰۰ هزار روبل است. اما دومین خودروی ارائه شده – تارا – احتمالا آن هزینه حتی گران‌تر است – در حال حاضر در سطح لادا Vesta است.

این کارشناس همچنین یادآور شد که امروزه ساده ترین مدل خودرو لادا گرنت را می توان ارزان‌تر خریداری کرد – در نسخه پایه اولیه، حدود ۸۰۰ هزار روبل یا ۱۱۳۰۰ دلار (۳۲۸ میلیون تومان) قیمت دارد و با توجه به اینکه هنوز هیچ نمایندگی برندهای ایرانی در روسیه وجود ندارد، گارانتی و قطعات یدکی وجود ندارد و فقط می‌توان در مورد کیفیت خودروها حدس زد، سوال در مورد چشم انداز آنها در بازار روسیه همچنان بی‌پاسخ است.

ماکسیم کاداکوف در ادامه گفت که «به طور کلی، معلوم است که کیفیت تجهیزات خودروهای ایرانی متوسط است، خود ایرانی‌ها ماشین هایشان را مورد انتقاد قرار می‌دهند. حتی کشورهای همسایه عراق و سوریه چندین‌بار از عرضه خودروهای ایرانی خودداری کردند و دلیل آن‌ها این بود که خودروهای ایرانی از ایمنی کافی برخوردار نیستند. اما در نهایت، تکرار می‌کنم، خیلی چیزها به قیمت بستگی دارد.»

به گفته رسانه‌های روسی، به احتمال فراوان چهار مدل خودروی ایرانی ممکن است تا قبل از سال ۲۰۲۳ در روسیه حضور پیدا کنند.

 

منبع وب‌سایت : خودروبانک

 


لینک کوتاه : http://khabarghate.ir/?p=1630
به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :

دیدگاه شما