تاریخ انتشار : 27 شهریور 1401 - 10:25

خودروسازان برای جبران ضرر بدهی قطعه سازان را پرداخت نمی کنند

محمدرضا نجفی‌منش درباره وضعیت پرداختی خودروسازان به قطعه‌سازان گفت: اگرچه عرضه خودرو توسط خودروسازان افزایش یافته اما پرداختی خودروسازان به قطعه‌سازان کمتر شده است.

خودروسازان برای جبران ضرر بدهی قطعه سازان را پرداخت نمی کنند

به گزارش خبرقطعه و به نقل از دنیای اقتصاد؛ محمدرضا نجفی منش رئیس هیات‌مدیره انجمن همگن قطعه‌سازان کشور بیان داشت: هر زمان که عرضه خودروسازان افزایش می‌یابد، پرداختی معوقات قطعه‌سازان نیز کمتر می‌شود؛ زیرا با عرضه بیشتر، خودروسازان بیشتر متضرر می‌شوند و برای جبران ضرر بدهی قطعه‌سازان را پرداخت نمی‌کنند.

وی با بیان اینکه آمار جدید از میزان بدهی خودروسازان به قطعه‌سازان هنوز احصا نشده است، گفت: بدهی خودروسازان به قطعه‌سازان بیش از ۴۷هزار میلیارد تومان است؛ ضمن اینکه حدود ۲۵هزار میلیارد تومان خودروسازان برای پرداخت بدهی معوق خود به قطعه‌سازان از بانک‌ها وام دریافت کرده‌اند که این مبالغ را نیز باید به بانک‌ها بپردازند.

وی افزود: زیان انباشته خودروسازان نزدیک به ۱۲۰هزار میلیارد تومان است.

وی با انتقاد از واردات برخی قطعات خودرو بیان داشت: با وجود اینکه تاکیدات فراوانی نسبت به تولید داخلی می‌شود اما برخلاف انتظار مشابه قطعات خودرویی که در داخل ساخته می‌شود نیز وارد می‌شود.

نجفی‌منش گفت: در سه‌ماهه ابتدای امسال ۲۵میلیون دلار لنت ترمز وارد کشور شده است و این در حالی است که ۶۴ لنت‌ساز رسمی در کشور وجود دارد که با توجه به واردات کالاهای تولیدی در انبارهایشان مانده است.

رئیس هیات‌مدیره انجمن همگن قطعه‌سازان کشور با اشاره به اینکه واردات لنت ترمز به صورت رسمی و با ثبت سفارش انجام می‌شود، گفت: از یک طرف تاکید به داخلی‌سازی و دانش‌بنیان شدن تولید می‌شود و از طرف دیگر مشابه کالای تولید داخل وارد می‌شود.

وی اظهار داشت: لنت ترمز در لیست کارتابل فنی قرار دارد؛ به این معنا که مسوولان وزارت صمت می‌توانند در رابطه با واردات آن برحسب شرایط تصمیم بگیرند؛ بنابراین واردات آن ممنوع نیست و تصمیم‌گیری در رابطه با واردات این کالا به استان‌ها تفویض  شده است.


لینک کوتاه : http://khabarghate.ir/?p=1728
به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :

دیدگاه شما