نگران تهدیدات در حوزه اشتغال قطعه سازان هستم


کد خبر : ۳۱۶ | تاریخ انتشار : ۰۵-۰۴-۱۳۹۸ - ۱۴:۰۳ | مدت مطالعه: | نسخه چاپی نسخه چاپی

جلسه انجمن تخصصی صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه سازان خودرو استان تهران با حضور شهاب الدین بیمقدار رئیس فراکسیون حمایت از صنعت قطعه‌سازی کشور و اعضای هیئت مدیره این انجمن برگزار شد.

خبرقطعه – جلسه انجمن تخصصی صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه سازان خودرو استان تهران با حضور شهاب الدین بیمقدار رئیس فراکسیون حمایت از صنعت قطعه‌سازی کشور و اعضای هیئت مدیره این انجمن برگزار شد.

شهاب الدین بیمقدار در خصوص ایجاد بهره وری فعالیت های قطعه سازان گفت: امروزه قطعه سازان باید در جمع یک کنسرسیوم و هلدینگ فعالیت کنند تا منجر به بهروری فعالیت ها گردد که در شرایط کنونی لازم و ضروری است.

وی با اشاره به سیاسی شدن خودرو سازی و عدم توجه به صحبت های نمایندگان افزود: چندین بار برای رفع مشکلات قطعه سازان، از مهندس یکه زارع برای برگزاری جلسه ای درخواست کردیم که تا به حال اقدامی نشده است؛ به همین دلیل بهترین راه حل برای رفع مشکلات قطعه سازان، فروش سهام دولت و خصوصی شدن این خودروساز بزرگ است تا بتواند پاسخگو باشد.

رئیس فراکسیون حمایت از صنعت قطعه‌سازی کشور، تشکیل انجمن تخصصی صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه سازان خودرو استان تهران را اتفاق مبارکی خواند و گفت : قطعه سازان باید به جای پاسخگویی به سمت یکپارچگی بروند چراکه امروزه داشتن پرسنل سفارشی و هیئت مدیره های سیاسی باعث فارغ شدن خودروسازان از مشکلات قطعه سازان شده است.

وی برای حفظ اشتغال قطعه سازان توضیح داد: قطعه سازان با مشکلات فراوانی دست و پنجه نرم می کنند که اشتغال آن ها را تهدید می کند، لذا برای جلوگیری از این امر دولت می بایست بدهی خودروسازان را پرداخت کند و از خودروسازان مطالبه کند.

نماینده دوره دهم مجلس شورای اسلامی شهرهای تبریز، آذرشهر و اسکو در زمینه خصوصی سازی خودروسازان  گفت: برای خصوصی شدن خودرو سازی ها ابتدا باید از رفتار اصلی وزارتخانه شروع شود؛ راه حل این است که همه ی قطعه سازان باید همکاری لازم را داشته باشند و طرحی برای انتقال سهام به قطعه سازان تهیه شود؛ به همین خاطر می بایست یک شرکت سرمایه گذاری به عنوان نماینده قطعه سازان تشکیل و در این معامله شرکت کند.

وی افزود: ایران خودرو برای وصول مطالبات قطعه سازان تصمیم به فروش سهام بانک پارسیان را داشت که انجام نشد. سوال اینجاست که آیا این سهام به فروش نمی رسد پس می بایست به قطعه سازان بدهکار باشند ولی از سوی دیگر بانکداری خود را حفظ نمایند.

بیمقدار ادامه داد: بنده به عنوان نماینده ی مردم ، بابت صنعت قطعه سازی و اشتغال آنها نگرانم چرا که در شرایط حاضر وزیر اقتصاد برای کمک به صنعت حضوری ندارد و پرسش بنده این است که چرا برای پیگیری و کمک به صنعت بیمار ما کمکی از سوی اقتصاد صورت نمی گیرد؟ چرا برای ارئه تسهیلات هیچوقت حضور ندارند؟

دبیر فراکسیون کارآفرین تصریح کرد: سایپا و ایران خودرو دارای شرکت های زیر مجموعه ی فراوانی هستند که در کنترل آن ها دچار مشکل اند و این یکی از معضلات این دو خودروساز بزرگ است. واگذاری این شرکتها و جمع آوری شرکتهای بی حاصل باعث اصلاح بیشتردرامور خودروسازی ها خواهد شد.

وی در پایان خاطر نشان کرد: خودروسازان اگر ادعا می کنند خودروهای با قطعات ناقص در کف کارخانه دارند، این خودروها را به قطعه سازان تحویل دهند و پس از تکمیل شدن، آن ها را بفروشند و مطالبات قطعه سازان را پرداخت نمایند. این نمی شود عدم برنامه ریزی مناسب، مشکل تحریمها و قوانین تولیدی کشور را به گردن قطعه ساز بیاندازیم. چگونه است برای هزاران فعالیت دیگر خودروسازان پول دارند ولی برای پرداخت بدهی به قطعه سازان مساعدت نمی کنند؟! چرا به حرف های کارگشای قطعه سازان گوش نمی دهند، وقتی بدهکارید حداقل روی خوش داشته باشید و پاسخگو باشید.

دیدگاه شما

آخرین اخبار

امضای تفاهم نامه پنج جانبه تست و آزمون خودروهای برقی
قطعه سازان در دو راهی تامین یا عدم تامین خودروساز
قیمت بالای مواد اولیه یکی از معضلات صنعت خودروسازی ایران
شارژر تنها قطعه قابل داخلی سازی خودروهای برقی در ایران
اهمیت لجستیک و حمل و نقل در صنعت خودرو و زنجیره تامین
قیمت جدید هشت محصول ایران خودرو از سوی شورای رقابت اعلام شد
لزوم کنار گذاشتن شورای رقابت و سامانه یکپارچه عرضه خودرو
عدم تحقق وعده های مسئولین درباره خودروی وارداتی ۵ هزار دلاری
تبعات سوییچ کردن از تولید خودروهای بنزینی به برقی چیست؟
قیمت گذاری خودرو باید بر عهده وزارت صمت باشد
عقب ماندگی ۲۳ درصدی خودروسازان از برنامه تولید ۱۴۰۲
احتمال بازگشت خودروهای ناقص در ایران خودرو و سایپا
قیمت گذاری دستوری عامل اصلی تعطیلی و کاهش ظرفیت قطعه سازان
دومین کارگاه قانون سامانه جامع مودیان مالیاتی در انجمن قطعه سازان تهران برگزار شد
سیاست دولت در سایه، تضعیف و نابودی صنعت خودروسازیست نه ارتقا آن
توافق برای تامین ورق گالوانیزه برای اعضای تعاونی تامین نیاز قطعه سازان
دومین کارگاه قانون سامانه مودیان مالیاتی و پرسش و پاسخ در این حوزه در انجمن قطعه سازان تهران
لزوم واگذاری ایران خودرو و سایپا به بخش خصوصی
خودروی غیر استاندارد یا ضعف فرهنگ و قوانین رانندگی؟
چرا خودروساز سورس های موازی برای تامین قطعه ایجاد می کند؟
احتمال کاهش شدید تیراژ تولید خودرو در نیمه دوم سال
تاثیر واردات خودروهای کارکرده روی صنعت قطعه سازی